Strona główna‎ > ‎

Gadacz dla PowerGG


Gadacz dla PowerGG działa tylko z wersjami Gadu-Gadu dla których dostępne jest PowerGG lub jeden z jego klonów, w chwili obecnej najnowszą wersją Gadu-Gadu dla którego dostępne jest PowerGG lub jego klany jest Gadu-Gadu 7.7.

Aby Gadu-Gadu zagadało potrzebujemy:
 • Gadu-Gadu
 • Syntezatora Mowy
 • PowerGG/StrongGG
 • Gadacza
Gadacz do działania potrzebuje syntezatora mowy.

Syntezator Mowy

Na rynku jest dostępnych kilka syntezatorów mowy polskiej, są to:
 • Expressivo firmy IVO - komercyjny, kosztuje 79 złotych w wersji on-line lub 99 złotych w wersji pudełkowej, więcej informacji na stronie Expressivo [wg. mnie ma najlepszy głos i wart jest swojej ceny]
 • Spiker firmy IVO - komercyjny, więcej informacji na stronie firmy IVO
 • System Syntezy Mowy WP - bezpłatny, nie rozwijany już syntezator Wirtualnej Polski
 • Dant - bezpłatny
 • SynTalk firmy NeuroSoft - komercyjny, ale chyba już nie rozwijany

Mój prywatny ranking głosów jest taki:
 1. Expressivo
 2. Spiker
 3. SSM WP i Dant
 4. SynTalk

Dalej będziemy zakładać, że syntezator mowy jest już zainstalowany.

Zakładam również, że Gadu-Gadu już jest zainstalowane na komputerze w standardowym katalogu C:\Program Files\Gadu-Gadu.

PowerGG/StrongGG

Tutaj mały rys historyczny, w roku 2002 niejaki Ajron stwierdził, że Gadu-Gadu "czegoś" brakuje i stworzył serie programików integrujących się z Gadu-Gadu, w końcu stworzył PowerGG czyli nakładkę na Gadu-Gadu, która pozwoliła na dodawanie do Gadu-Gadu wtyczek.

Z PowerGG wyrosło kilka innych projektów, między innymi StronGG, którego instalację tutaj prześledzimy.

StronGG pobieramy np. spod adresu http://www.gadu.gadu.hxh.pl/gg.php?id=2. [Jeżeli StronGG będzie na nas krzyczało, że jest już nie aktualne polecam PowerProject do pobrania z http://powerproject.bajo.pl/download.html]

Wyłączamy na czas instalacji Gadu-Gadu.

Uruchamiamy pobrany plik, naszym oczom ukaże się coś jak na poniższym screenie:


Klikamy Dalej, na następnej stronie klikamy Zgadzam się, wskazujemy katalog instalacji Gadu-Gadu [domyślnie wybrane jest C:\Program Files\Gadu-Gadu, czyli domyślny katalog instalacji Gadu-Gadu], klikamy Dalej,


wybieramy wersje Minimalną, znowu klikamy Dalej, i znów Dalej :-), na następnej stronie klikamy "Instaluj" i czekamy na zakończenie procesu instalacji.
Gdy instalacja się zakończy pojawi się informacja o zakończeniu instalacji, odznaczmy opcje "Uruchom Banner Killer'a" i "Uruchom konfigurator uruchamiania".

Klikamy Zamknij, jeżeli uruchomi się Gadu-Gadu to wyłączamy je.Gadacz

Gadacz to wtyczka do PowerGG/StronGG, która łączy komunikator z syntezatorem mowy.
Najnowszego Gadacza można pobrać z mojej strony.

Jeżeli wejdziemy ściągniemy Gadacza w Internet Explorer'ze 7 ujrzymy okienko:


Klikamy na Otwórz, po chwili gdy plik zostanie pobrany otworzy się Eksplorator Windows z okienkiem podobnym do tego poniżej:

Klikamy prawym klawiszem myszy na plik gadacz.dll [w niektórych Windowsach może nazywać się po prostu gadacz, w takim przypadku najprościej poznać go po 2 zębatkach w ikonce :-)] i wybieramy z menu kontekstowego Kopiuj.Przechodzimy przy pomocy Eksploratora Windows do katalogu C:\Program Files\Gadu-Gadu\plugs:Z menu Edycja wybieramy Wklej:Ufff... już prawie koniec :-)

Przechodzimy katalog wyżej do folderu C:\Program Files\Gadu-Gadu i odnajdujemy plik StrongGG.cfg, otwieramy ten plik przy pomocy Notatnika i dodajemy na końcu linię:

plugin=.\Plugs\gadacz.dll

Zapisujemy plik i uruchamiamy StronGG przy pomocy ikonki na pulpicie.
[Update 21/03/2009: Z tego co wiem, w systemach z rodziny Windows Vista mogą się pojawić problemy w trakcie zapisywania tego pliku. Niestety nie wiem jak ten problem przeskoczyć.]

Teraz już z górki ;-)

Gadacz przy pierwszym uruchomieniu wita nas okienkiem "Gadacz, pierwszy start;)":Upewnij się czy w tym miejscu masz już uruchomiony syntezator mowy, jeżeli jest on uruchomiony to kliknij na Autodetekcja, po chwili do Twoich uszu powinien dotrzeć słowo "Autodetekcja", a w liście wyboru powinien zostać wybrany Twój syntezator mowy, jeżeli tak się nie stało to wybierz odpowiedni syntezator ręcznie. Kliknij OK.

Uruchomi się StronGG/PowerGG, w okienku Gadu-Gadu powinno pojawić się nowe menu StrongGG lub PowerGG, wybierz z tego menu opcje Gadacz. W okienku konfiguracji Gadacza zaznacz Wtyczka aktywna.Wtyczka aktywna znajduje się w lewym dolnym rogu okienka.

Gdy to zrobisz przetestuj jeszcze wtyczkę klikając na guzik Testuj wtyczke, powinno pojawić się okienko z tekstem "Jeżeli słyszysz teraz tekst to wtyczka działa", ten sam tekst powinien popłynąć z głośników.

Klikamy jeszcze OK w okienku konfiguracji i od teraz nasze Gadu-Gadu gada :-)

Strona ta została stworzona z wykorzystaniem materiałów z mojego bloga, oryginalna strona to http://przemelek.blogspot.com/2006/12/gadajce-gadu-gadu.html
Comments